Алергіки, тополиний пух ні в чому не винен! То трави – газонні, лугові!

Алергіки, тополиний пух ні в чому не винен! То трави – газонні, лугові! 23.05.2024 10:37 Укрінформ Лікарка-алерголог пояснила від чого ми насправді чхаємо в травні. Тополя – не алергенна, за нею «ховаються» інші рослини

В цю пору року тема тополиного пуху – вічна, багато хто з нас досі вважає, що саме він викликає алергічну реакцію, і «списує» на нього погане самопочуття, свербіння в носі чи сльозотечу, які сезонно виникають в цей період. Укрінформ звернувся за поясненнями, чи це насправді так і що з цим робити, до лікаря-алерголога, кандидата медичних наук, наукового співробітника відділу клінічної алергології Центру алергічних захворювань верхніх дихальних шляхів (ДУ «Інститут отоларингології ім. проф. О.С. Коломійченка НАМН України») Ольги Наумової.

Ольга Наумова, лікар-алерголог, кандидат медичних наук, науковий співробітник відділу клінічної алергології Центру алергічних захворювань верхніх дихальних шляхів.

Тож, чи викликає алергію тополиний пух?

  • Жодної алергічної реакції тополиний пух не викликає, бо не містить алергенів.

Насправді тополя цвіте в березні-квітні, коли ми відчуваємо солодкуватий запах і з дерев падають скручені липкі «листочки». А в травні з гілок летить вже насіння, тобто  зародки рослини, які утворюються після запилення жіночих «сережок» тополі пилком. Насіння має чубок зі сріблястих волосків, які ми узагальнено називаємо – пух.

Чи буває алергія на цвітіння тополі в березні-квітні?

  • На реальне цвітіння тополі алергія може бути, але такі випадки трапляються дуже рідко.

Алергологи зараз користуються молекулярною алергодіагностикою за допомогою мультикомплексних чипів – ці тести, як «паспорт алергіка», дозволяють побачити весь профіль пацієнта, так от тополя як алерген зустрічається дуже рідко.

Чому ж під час тополиних «хуртовин» виникає свербіння в носі і навіть сльозотеча?

  • Ворсинки пуху дратують слизову оболонку носа та очей, в наслідок чого відчуваються псевдоалергічні симптоми

Фото ілюстративне

При чому, таку реакцію можуть відчути навіть зовсім не схильні до алергічних захворювань люди – просто тертя очей та чхання від «лоскоту» пуху дратує рецептори слизових тканин.

Складніше в цей період тим, хто, наприклад, хронічно страждає на вазомоторний риніт. У них судини слизової більш чутливі до різних фізичних факторів (гаряча їжа, різкі запахи парфумів). Тому, коли летить пух, у них може бути більш інтенсивне подразнення. Але ці прояви, знову ж таки, не пов’язані з алергією на тополю!

Які рослини можуть насправді викликати алергію в цей період?

  • У травні починається цвітіння газонних і лугових трав, що спричиняє другу хвилю полінозу (групи алергічних захворювань, що викликаються пилком рослин і характеризуються гострими запальними змінами в слизових оболонках, головним чином дихальних шляхів і очей).

Перша хвиля полінозу – з березня по травень – час цвітіння берези, вільхи, дуба, граба, ліщини, третя хвиля – з серпня до жовтня, пов'язана з цвітінням амброзії, полину і лободи.

Понад 40 відсотків пацієнтів страждають від алергії на цвітіння трави. І оскільки цей період «накладається» на тополиний пух, більшість алергіків-новачків всі гріхи списують на тополю.

Яка з поширених зараз газонних трав найбільше викликає алергічну реакцію?

  • Найзліснішою серед найбільш популярних газонних трав – є тимофіївка лучна.

Тимофіївка лучна.

Якщо подивитися на склад газонних сумішей, які зараз широко використовуються у промисловому та приватному ландшафтному дизайні та озелененні, ви побачите, що туди, крім тимофіївки, входить і грястиця (або житниця) – а це лугові трави, які викликають сильні алергічні реакції.

Грястиця.

Зараз скрізь саджають газонну траву, але не всі, на жаль, її вчасно косять, а якщо косять, вона знову росте і продовжує цвітіння. Тому трави можуть давати алергічну реакцію не лише до кінця червня, а інколи аж до серпня.

Чи змінилася динаміка кількості звернень зі скаргами на різні алергії з початку Великої війни?

  • Кількість звернень до алергологів збільшилася однозначно, насамперед через погіршення екології від воєнних дій.

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь