Як нам вижити у світі екстремальної погоди

Як нам вижити у світі екстремальної погоди 18.05.2024 09:00 Укрінформ Зміна клімату несе не лише загрози, а й вигоди, якими треба зуміти скористатися

У соцмережах поменшало кепкувань на тему зміни клімату – здається, українці в унісон з усім цивілізованим світом перейшли зі стадії заперечення до стадії прийняття. Цієї весни меми про пил із Сахари швидко змінилися зображеннями квітучих українських сакур та абрикосів. Дерева цьогоріч вкрилися цвітом на кілька тижнів раніше, ніж зазвичай, а наприкінці березня українці вже ходили в шортах. Така рання й тепла весна, як і відсутність зими з морозами та снігопадами, нікого не засмутила, навіть навпаки (враховуючи проблеми з руйнуванням енергетичної інфраструктури). Однак кліматологи попереджають: якщо ця синоптична тенденція триватиме на території України в літні місяці, то нас може очікувати спека 40 і вище градусів за Цельсієм. 

СПЕКА Б’Є РЕКОРДИ 

Початок травня в Україні був прохолодний, зате березень виявився спекотним. Перша половина весни загалом відзначилася небаченою для цієї пори року спекою: наприкінці березня – на початку квітня на Закарпатті, Івано-Франківщині, Чернівеччині, Вінниччині, Житомирщині температура сягала +28 градусів. 

«Якщо подібна синоптична ситуація повториться в Україні влітку, температура повітря може перевищити 40 градусів», – пояснює завідувачка відділу прикладної метеорології та кліматології Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС України та НАН України Віра Балабух, яка є національною експерткою проєкту APENA3, що фінансується ЄС. 

Весняні температурні рекорди – це лише частинка цілого списку небачених погодних явищ. Календарна зима 2023–2024 років у Києві стала третьою в рейтингу найтепліших зим з 1981-го. Середня зимова температура повітря в столиці становила 0,3°С, що на 2,8°С вище від кліматичної норми.

2024 рік обіцяє стати ще спекотнішим, і вже зафіксовано перші рекордні показники: Європейська кліматична служба «Copernicus» повідомила, що лютий 2024 року був найтеплішим останнім місяцем зими, який коли-небудь реєстрували у світі. 

2023 рік, за прогнозами вчених, мав бути теплим, оскільки це рік Ель-Ніньо – явище у тропічній частині Тихого океану,  яке впливає на повітряні потоки, температуру повітря та  опади в планетарному масштабі. 

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь