Чому в РФ змінили оленяра Шойгу на рахунковода Білоусова і як це позначиться на війні

Фото: з відкритих джерел

Російський диктатор Путін вирішив змінити чинного міністра оборони РФ Сергія Шойгу на нинішнього першого заступника голови уряду Росії Андрія Білоусова. Шойгу без діла не залишився, його Путін призначив секретарем Ради безпеки РФ замість Миколи Патрушева. Цікаво, що Патрушев, якого називають близьким соратником Путіна, залишився наразі без місця. Ці звільнення є одними з найбільших перестановок у російській владі за останнє десятиліття.

Що може означати вся ця кадрова чехарда і як вона може вплинути на війну в Україні?

Путін готується до затяжної війни

В Інституті вивчення війни (ISW) вважають, що Володимир Путін робить значні кроки у напрямку мобілізації російської економіки та оборонно-промислової бази для підтримки затяжної війни в Україні. А призначення на посаду голови Міноборони Андрія Білоусова – досить цікавий крок. Цивільна людина, яка жодного дня не служила в армії, стає міністром оборони під час війни – для РФ це вперше.

Прессекретар російського правителя Дмитро Пєсков заявив, що Путін ухвалив рішення, щоб Міноборони РФ очолила громадянська людина, щоб вписати економіку силового блоку в економіку країни. І це ніщо інше, як намір мобілізації всієї економіки Росії під потреби збройних сил, війни. Тобто зроблено ставку на військову економіку.

Андрій Білоусов – професійний економіст. У 2012-13 роках він обіймав посаду міністра економічного розвитку РФ, з 2013-го по 2020-й рік був помічником президента, а з січня 2020 року – першим заступником голови уряду.

Експерти звертають увагу на те, що майже десятирічне перебування Білоусова на посаді міністра економіки в російському федеральному уряді та його нещодавня участь в управлінні різними вітчизняними інноваційними проєктами в галузі ОПК та безпілотників добре підготували його до керівництва апаратом Міністерства оборони Росії, який перебуває у скрутному становищі.

“Білоусов має міцну репутацію ефективного технократа, а інсайдерські джерела стверджують, що він має позитивні стосунки з Путіним”, – йдеться у звіті ISW.

Бєлоусову дано доручення посилити протекціонізм і розширити номенклатуру озброєнь, частин і агрегатів до них за рахунок розвитку внутрішнього виробництва. А реальною війною і далі займатиметься начальник генштабу Росії Валерій Герасимов, якого Путін звільняти поки не збирається.

– Новий міністр оборони Росії не простий рахівник. Це дуже розумна і просунута людина – одна з найкваліфікованіших людей у ​​російському уряді. Саме Білоусов є співавтором плану, який дозволив амортизувати російській економіці міжнародні санкції, – пояснює експерт-міжнародник Тарас Загородній. – Це дуже хороше рішення Путіна для Росії та дуже погане для нас. Враховуючи те, що Шойгу все, що можна завалити в армії, – завалив, Білоусов може довести до успішного кінця багато процесів модернізації російської армії, організувати інновації та інше. Таким чином Путін перекладає та закріплює російську економіку на військових рейках. Він переводить її на іранський і північнокорейський зразок, коли вона йде від іноземного експорту і все робить сама.

Для Миколи Патрушева можуть створити нову посаду. Фото: із відкритих джерел

У світі не мають ілюзій

Міністр оборони Великобританії Грант Шаппс також бачить у зміні керівництва Міноборони Росії потребу Путіна у продовженні війни проти України. Шаппс нагадав, що Шойгу несе відповідальність за загибель понад 355 тисяч своїх солдатів та масових страждань мирного населення внаслідок загарбницької війни проти України.

“Росії потрібен міністр оборони, який змінив би цю катастрофічну спадщину і поклав край вторгненню, але все, що вони отримають, – це ще одна маріонетка Путіна”, – зазначив глава британського Міноборони.

«Все це робиться для внутрішнього ринку, все це робиться для продовження цієї війни, і давайте не плекатимемо ілюзій, що Путін готовий до якихось мирних переговорів», – вважає президент Литви Гітанас Насуеда.

Шойгу був міністром корупції

Варто нагадати, що оборонне відомство під керівництвом Шойгу найчастіше перебувало під звинуваченнями у корупції. Шойгу став міністром оборони у 2012 році, і весь цей час його відомство викривали у приписках та хабарництві у великих масштабах. Корупція – це норма у російській владі, але ті розміри, в яких вона була у Міноборони, стали навіть для Москви «непристойними».

«Арешт першого заступника міністра оборони Тимура Іванова, найвищого чиновника, затриманого з 2016 року, ознаменував зрушення в долі Шойгу», – зазначає видання Financial Times.

Як йдеться у звіті розвідки Міністерства оборони Великобританії від 1 травня цього року, корупція у російському Міноборони стала однією з головних проблем російської армії.

“Корупція була одним із факторів низьких показників Росії, особливо на початку конфлікту в Україні, де корупція виявлялася у прострочених пайках та неякісних шинах, а також повідомлялося про розкрадання палива”, – зазначають у звіті.

«Вежі Кремля» рухаються, але не втрачають свого впливу

Зміна міністра оборони торкнулася однієї з впливових «веж Кремля» – Миколу Патрушева усунуто з посади секретаря Радбезу Росії. Адже він був одним із найвпливовіших людей в оточенні Путіна. Миколу Патрушева, який обіймав цю посаду з травня 2008 року, указом президента РФ звільнено з посади «у зв’язку з переходом на іншу роботу». У Кремлі пообіцяли «протягом найближчих кількох днів» назвати нову посаду, яку обійме Патрушев.

Його зірка закотилася? Ні. Про це можна судити з того факту, що сина Микола Патрушева – Дмитра призначено віце-прем’єром у новому уряді Росії. Патрушев продовжує залишатися важливим прихильником та прихильником Путіна. Тому не виключено, що Путін запровадить якусь нову позицію.

– Це тактика Путіна, він застосовує сталінські прийоми. Щоб убезпечити себе від швидкозростаючого впливу Патрушева та його «зубастого» угруповання силовиків. Він на його місце ставить Шойгу, який «ні риба, ні м’ясо», але готовий правильно і беззастережно служити Путіну. Але Патрушев ще десь випливе, постаті такого масштабу в Росії не зникають безвісти. Його син Дмитро – в обоймі. У Путіна досить грамотна тактика утримання влади серед центрів впливу. Не відпускати далеко людей, котрі багато знають і багато можуть, щоб вони не стали його ворогами. За принципом – друзів треба тримати близько, а ворогів – ще ближчі, щоб їх контролювати. Тож часи Патрушева далеко не закінчилися, – пояснює Тарас Загородній.

Такої точки зору дотримуються західні експерти. “Путін, який, як відомо, побоюється, що будь-яка фракція в його еліті набере занадто багато сил, схоже, дійшов висновку, що Кремлю необхідно знайти новий спосіб врівноважити центри впливу”, – пише видання Financial Times.

Крім звільнення Патрушева, Путін переважно перепризначив керівників основних російських служб безпеки, що свідчить про те, що він зберігає основний склад лояльних силовиків.

Валерія Герасимова відпускати з посади начальника Генштабу не планують. Фото: із відкритих джерел

Як вплине зміна глави Міноборони РФ на війну

Військовий експерт Петро Черник вважає, що зміна керівництва російського Міноборони в найближчій перспективі не вплине на якийсь відчутний вплив на бойові дії російської армії в Україні.

– Усю війну перекладуть на керівника російського Генштабу Валерія Герасимова, який і за Шойгу планував усі операції. Але у стратегічному плані призначення Білоусова на посаду глави Міноборони Росії погано нашій країні. Росія має третій після США та Китай світовий військовий бюджет – понад 6% ВВП та 10 трильйонів рублів. Призначаючи на цю посаду економіста, Путін закріплює переведення російської економіки на військові рейки на тривалий час. І Білоусов покликаний виконати це завдання. А це продовження війни та посилення російської армії, – вважає військовий експерт.

Источник: kp.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь