Хатинка на курячих ніжках — це труна! І ще 4 викриття народних казок

Баба-яга

Образ Баби-яги сягає корінням у найдавніші часи матріархату. Ця віща стара, господиня лісу, володарка звірів і птахів, охороняла кордони «іншого царства» — царства мертвих. У казках Баба-яга живе на краю лісу («Хатинка, стань до мене передом, до лісу задом»), а ліс у стародавніх людей асоціювався зі смертю. Баба-яга не лише охороняла кордон між світами живих і мертвих, але і була провідником душ померлих на той світ, тому одна нога у неї кістяна — та, яка стояла в світі мертвих.

У казках збереглися відгомони древніх легенд. Так, Баба-яга допомагає герою потрапити в тридев'яте царство — загробний світ — за допомогою певних ритуалів. Вона топить баню для героя. Потім годує-напуває його. Все це відповідало обрядам, здійснених над небіжчиком: обмивання покійного, «покойницке» частування. Їжа мертвих не підходила для живих, тому, вимагаючи їжі, герой тим самим показував, що він не боїться цієї їжі, що він «справжній» покійний. Герой тимчасово вмирає для світу живих, щоб потрапити на той світ, в тридев'яте царство.

Хатинка на курячих ніжках

У слов'янській міфології традиційне місце проживання казкової Баби-яги — це свого роду митниця, пункт переходу з світу живих у царство мертвих. Повертаючись до героя передом, до лісу задом, а потім навпаки, хатинка відкривала вхід у світ живих у світ мертвих.

Міфологічний та казковий образ незвичайної хатинки взято з реальності. У давнину померлих ховали в тісних будиночках — домовинах. У казках підкреслюється тіснота хатинки-гробу: «Лежить Баба-яга, кістяна нога, з кута в кут, ніс в стелю вріс». Труни-домовіни ставили на дуже високих пнях з визирають з-під землі корінням — здавалося, що така «хатинка» і правда стоїть на курячих ногах. Домовіни ставилися отвором, зверненим у протилежний від поселення бік, до лісу, тому герой просить хатинку на курячих ніжках повернутися до нього передом, до лісу задом.

Річка Смородина і Калинів міст

Річка Смородина в буквальному сенсі вододіл між дійсністю і навью (світом живих і світом мертвих), слов'янський аналог давньогрецького Стіксу. До рослині смородині назва річки не має ніякого відношення, воно однокорінне зі словом «сморід». Смородина є серйозною перешкодою для казкового або билинного героя, річку важко перейти, як важко потрапити живому у світ мертвих.

Через річку Смородину перекинута переправа — Калинів міст. Назва мосту не має відношення до калині: оскільки річка Смородина часто називається вогненною, міст через неї представлявся розпеченим до червоного. Саме за Калинову мосту душі переходять в царство мертвих. У стародавніх слов'ян фраза «перейти Калинов мост» означала «померти». Якщо на «нашій» стороні мосту світ живих охороняли богатирі, то за ту, загробне, бік міст охороняло трехголовое чудовисько — Змій Горинич.

Змій Горинич

У християнстві змій — це символ зла, хитрості, гріхопадіння людини. Змія — одна з форм втілення диявола. Відповідно, для слов'ян Змій Горинич — символ абсолютного зла. Але в язичницькі часи змії поклонялися як богу.

Швидше за все, по батькові Змія Горинича не пов'язане з горами. У слов'янській міфології Гориня — один із трьох богатирів, у ще більш ранні часи колишніх хтоническими божествами, олицетворявшими руйнівні сили стихій. Гориня «завідував» вогнем («горіти»). Тоді все стає логічніше: Змій Горинич завжди пов'язаний з вогнем і набагато рідше — з горами.

Після перемоги християнства на слов'янських землях, а особливо в результаті набігів кочівників на Русь Змій Горинич перетворився в різко негативного персонажа з рисами, властивими кочівникам (печенігам, половцям): він спалював пасовища і села, забирав у повний людей, йому платили данину. Лігво Горинича розташовувалося в «Сорочинських (сарацинських) горах» — сарацинами в Середньовіччі називали мусульман.

Кащей Безсмертний

Кощей (або Кощій) — один із найзагадковіших персонажів казок. Навіть етимологія його імені спірна: чи то від слова «кістка», чи то від «кощун» («чаклун»; з настанням християнства слово придбало негативний відтінок — «кощунствувати»), то від тюркського «кошчи» («невольник»; у казках Кощій часто є бранцем чарівниць або богатирш).

Кащей належить до світу мертвих. Подібно до давньогрецького бога загробного царства Аїду, який викрав Персефону, Кащей викрадає наречену головного героя. До речі, як і Аїд, Кащей — володар незліченних скарбів. Сліпота і ненаситність, приписувані Кащею у деяких казках, — це характеристики смерті.

Кащей — безсмертний лише умовно: як відомо, його смерть знаходиться в яйці. Тут казка також донесла до нас відгомін прадавнього універсального міфу про світове яйцо. Цей сюжет зустрічається в міфах греків, єгиптян, індійців, китайців, фінів і багатьох інших народів Європи, Азії, Африки, Австралії. У більшості міфів яйце, нерідко золоте (символ Сонця), плаває у водах Світового океану, пізніше з нього з'являється прабатько, головний бог, Всесвіт або що-небудь в цьому роді. Тобто початок життя, творіння в міфах різних народів пов'язується з тим, що світове яйце розколюється, знищується. Кащей багато в чому тотожний Змія Горинича: викрадає дівчат, охороняє скарби, протистоїть позитивному героєві. Ці два персонажі взаємозамінні: в різних варіантах однієї казки виступає в одному випадку Кащей, в іншому — Змій Горинич.

Цікаво, що слово «кощій» тричі згадується в «Слові о полку Ігореві»: в полоні у половців князь Ігор сидить «в сідлі кощеєве»; «кощій» — полонений кочівник; сам половецький хан Кончак названий «поганим кощієм».

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь