18 травня — Аріна Розсадниця: історія, традиції та обряди свята

Церковне святкування імені Македонської діви Ірини щорічно відбувається 18 травня. У народі воно відоме як Аріна Розсадниця, так як в цей час починали посадочні роботи. Всі молитви, які звертали до Святої, були спрямовані на підвищення врожайності, інформує Ukr.Media.

Історія життя мучениці

Великомучениця Ірина Македонська жила в 1-3 століттях в Македонії. Вона народилася у родині Лікінія, правителя Мігдонії, який був переконаним язичником. Про матір достеменно нічого не відомо.

Батько побудував для Пенелопи (ім'я, дане при народженні) окремий палац, де вона жила і виховувалася наставницею Карією. Виходити з будівлі дівчині не дозволялося. Навчання організовувалося за тим же принципом, — кожен день до палацу приходив вихователь Апеліан, що допомагав їй осягати науки. Під час навчань Апеліан присвячував Пенелопу в свою віру, розповідаючи про християнство. Діва не могла визначитися, йти їй по шляху Лікінія або вибрати власний релігійний шлях.

Одного разу у відкрите вікно її кімнати влетіла по черзі трійця птахів — голуб, що тримав гілку маслини; орел, який приніс вінок з квітів; і чорний ворон з убитим змієм в дзьобі. Перша птиця символізувала цнотливість і Божу благодать у хрещенні, друга — силу духу і перемогу над труднощами, а третя — підступи диявола. Наставник допоміг витлумачити дівчині знаки згори, зібравши їх воєдино. Це підштовхнуло Пенелопу зробити вибір і прийняти в таємниці від батька християнство. Церква нарекла її Іриною.

Лікіній не надавав значення захопленням дочки, сподіваючись на швидкоплинність захоплення. І тільки коли Македонська діва відмовилася від заміжжя і цілком присвятила себе вірі в Христа, він прийшов в лють. Збожеволілий чиновник наказав зв'язати дочку і кинути під копита буйних коней. Тварини не зрушили з місця, і лише один зірвався і затоптав на смерть самого Лікінія. Благала Ірина про воскресіння батька, і присутні побачили диво. Ожилий Мігдонський правитель негайно увірував, залишивши свій пост і оселившись у палаці з дочкою.

Седекія, який зайняв його місце відновив християнські гоніння. Дізнавшись про віру Пенелопи він віддав наказ піддати її тортурам до тих пір, поки вона не зречеться від Господа. Катування не заподіяли шкоди святій. Жителі міста підняли повстання, звільнили діву і скинули Седекію. Навіть після цього священномучениця продовжувала вести проповіді, звернувши в християнство десятки тисяч людей.

Будучи вже в похилому віці вона дізналася про свою швидку загибель. Жінка побажала зустріти смерть на самоті, наказавши закрити її в печері. Коли на четвертий день брати і сестри по вірі прийшли її відвідати, то побачили відсутність тіла.

Традиції та обряди святкування торжества

На Аріну Розсадницю зазвичай займалися посівом капусти. Робили це особливим чином. Рано вранці господині виходили в город, щоб ніхто не зміг побачити процес посадки. На перший посаджений паросток або насіння ставили розбитий горщик, перевернутий догори дном, і накривали білою скатертиною. Увечері горщик перевертали, ставили посеред гряд і заповнювали кропивою, вирваною з коренем. Вважалося, що такий обряд відлякає комах і захистить посіви від нечистої сили, що гуляє по полях.

У цю дату молоді дівчата водили хороводи і читали змови на врожайність.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь