Корисні поради щодо літнього догляду за клематисами

Якщо ви лише починаєте вирощувати клематиси, догляд за ними може поставити у глухий кут. Скільки потрібно води рослинам влітку, чи треба їх обрізати, чим підгодувати, щоб домогтися рясного квітнення, як підготувати до зими? Про все це ми розповімо далі, інформує Ukr.Media.

Дачники цінують клематиси за їх розкішні квіти і широке застосування у ландшафтному дизайні. Ця світлолюбна ліана легко обплете паркан, альтанку, арку і навіть стовбур дерева, створивши на ділянці неповторну атмосферу. Крім того, клематиси можна вирощувати і у контейнерах, формуючи гарні садові композиції.

Існує безліч сортів клематисів з великими і дрібними квітками найрізноманітніших забарвлень. Але щоб рослини показали себе у всій красі, потрібно приділити їм трохи уваги. Попри деякі міфи, вирощувати клематиси досить легко та цікаво. Ті прийоми, про які ми розповімо, дозволять ліані почуватися комфортно і довго радувати вас квітненям. А також ви дізнаєтеся, як зміцнити імунітет цих рослин перед майбутньою зимівлею.

У клематисів є чимало цікавих назв: ломонос, княжик, лозинка, бородавник, бабусині (і дідові!) кучері. У Англії є популярними прізвиська: дівоче волосся і радість пастуха.

Отже, давайте розберемося, про що не варто забувати влітку, щоб клематиси віддячили вам водоспадом розкішних квіток!

Полийте клематиси

Здається, про цю процедуру не забуває жоден квітникар, але часто виникає питання, як поливати клематиси влітку правильно. Пам'ятайте головне — ці рослини дуже вологолюбні, тому зволожувати ґрунт потрібно не рідше 1 разу на тиждень (у спеку — 2-3 рази на тиждень).

Кількість води залежить від віку ліани і погодних умов. Молодим клематисам буде достатньо 10 л під один кущ, старим — не менше 20 л. У посушливий час норму збільшують у 1,5-2 рази. Загалом, ґрунт повинен бути просочений водою на 30-40 см завглибшки.

Поливайте клематиси під коріння, уникаючи потрапляння струменя у центр куща. Для поливу використовуйте теплу воду.

Через 1-2 дні після поливу, якщо ґрунт під кущами не замульчований, трохи розпуште його, щоб покращити повітрообмін.

Підгодуйте клематиси

Протягом літа клематиси підживлюють близько 4 разів, чергуючи внесення органіки з мінеральними підгодівлями. У якості добрив можна використовувати:

  • настій коров'яку, розведений водою 1:10, або настій пташиного посліду, розведений у пропорції 1:15 або 1:20;
  • будь-яке комплексне мінеральне добриво (20-40 г на 10 л води).

Якщо зростання клематисів сповільнилося, їх листя пожовкло, а квітки стали дрібнішими (за винятком сортових особливостей), обприскайте рослини сечовиною (0,5-1 ст. л. на 10 л води). У липні-серпні варто підживити ліану сульфатом калію (25-30 г на 10 л води).

Щоб ліана легше пережила зиму, наприкінці серпня — на початку вересня внесіть під кожен кущ суміш — по 0,5 ст. л. суперфосфату і сірчанокислого калію.

Чим підживити клематиси для пишного квітнення?

Щоб ліана вкрилася квітами, підгодуйте її борною кислотою. Для приготування розчиніть 2 г борної кислоти у 1 склянці гарячої води, потім додайте марганцівки на кінчику ножа, ретельно перемішайте. Отриманий розчин влийте у ємність з 10 л води і полийте клематиси. На одну рослину знадобиться 5-6 л добрива. Таку підгодівлю необхідно використовувати не частіше одного разу на місяць і незабаром ви помітите, що клематис змінився!

Перед будь-якими підгодівлями попередньо проливайте ґрунт чистою водою, щоб не спалити коріння рослин.

Підв'яжіть клематиси

Клематис не може самостійно триматися за товсті опори, оскільки за природних умов він прикріплюється до дерев і чагарників. Тому обов'язково перев'яжіть батоги і у міру зростання спрямовуйте їх у потрібний бік. Пам'ятайте, що опора для ліани повинна бути надійною і, бажано, дерев'яною. Занадто слабка опора може обвалитися, оскільки під час дощу кущ стає мокрим і досить важким.

Нижня частина клематиса є особливо вразливою і може зламатися за наявності поривчастого вітру, тому ретельно зафіксуйте її шпагатом на відстані близько 20 см від землі.

Якщо ви хочете посадити клематис біля будинку і пустити його батоги по стіні, стежте, щоб місце знаходилося не менше ніж за півметра від водостічної труби. Інакше ґрунт буде занадто перезволоженим, а ліана цього не полюбляє.

Подбайте про коріння клематисів

Найнебезпечнішим для ліани є перегрівання і пересихання коріння, а також сильні протяги. Щоб захистити рослини, розбийте поруч з клематисами клумби, які створять бажаний затінок. У якості сусідів чудово підійдуть лаванда, хости, шилоподібні флокси, півонії, очитки, дельфініуми. Поруч гарно виглядатимуть і однорічні рослини з неглибокою кореневою системою: чорнобривці, календула, петунії, сальвія і т. д.

Такі клумби потребують додаткового поливу і підгодівель, тому враховуйте це під час вибору рослин.

Як доглядати за клематисом, ми з'ясували, але є ще декілька питань, які можуть виникнути під час літнього догляду за квітами.

Чи потрібно обрізати клематиси влітку?

Клематиси обрізають навесні або восени. Залежно від групи обрізки, до якої належить клематис, відрізняється і зміст процедури. Влітку ліану не обрізають, але якщо вона надто розрослася і заважає, можна обережно її підстригти. Робити це краще після квітнення. Основні стебла не чіпайте, а видаліть лише другорядні. Клематиси першої групи обрізки можна піддати такій процедурі у червні. Ліани другої і третьої групи обрізки квітнутимуть ще восени, тому легка обрізка може простимулювати їх пишне квітнення.

Що робити, якщо клематис мало або зовсім не квітне?

Найчастіше клематис не квітне через неправильно проведену обрізку або оголену кореневу шийку. У такому разі глибину посадки рослини потрібно відрегулювати, підсипавши землі. Потім дайте ліані відпочити до наступного сезону, підкріпивши комплексним мінеральним добривом (20-40 г на 10 л води).

Також на квітнення ліани впливає кислотність ґрунту: чим вона вища, тим меншою є ймовірність рясного квітнення. У такому разі ґрунт можна пролити вапняним молоком. Для цього розчиніть 100 г доломітового борошна у відрі води.

Не подобається клематису і опора з металу, яка, розігріваючись на сонці, може завдати величезної шкоди рослині. Тож краще пересадити ліану у більш відповідне місце з дерев'яною опорою.

Чому квітки клематисів вкрилися білим нальотом?

Швидше за все, рослина заражена борошнистою росою, ознаки якої часто спостерігаються у середині літа. Спочатку клематис вкривається білим нальотом, а потім, якщо вчасно не вжити заходів, стає бурим і всихає. Для лікування використовуйте препарати Фітоспорин-М, Топаз, Чистоцвіт згідно з інструкцією або обприскайте рослини кальцинованою содою (30-40 г на 10 л води).

Для профілактики борошнистої роси та інших захворювань дотримуйтесь наступних правил:

  • не перезволожуйте ґрунт;
  • регулярно видаляйте бур'яни;
  • захищайте коріння рослини від несприятливих впливів;
  • не перестарайтеся з добривами;
  • слідкуйте за кислотністю ґрунту;
  • замульчуйте ґрунт біля ліани перепрілим гноєм або торфом.

Тепер ви знаєте, як доглядати за клематисами влітку, і зможете тривалий час насолоджуватися квітненням ліани.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь