Часів Яр: як росіяни зносять з лиця землі батьківщину Йосипа Кобзона

Фото: t.me/chasivyar

Російська армія впритул наблизилася до крихітного містечка Часів Яр, що за 15 кілометрів від Бахмута на Донеччині. Пропагандисти заявляють, що взяття міста – справа кількох днів, проте ЗСУ ставлять ці мрії під сумнів, даючи серйозну відсіч. Часів Яр досить непогано укріплений, і, найімовірніше, чергові «м’ясні штурми» значно прорідять російську армію.

Маленький «Часик» з великим інтересом

Часів Яр – містечко невелике і не дуже старе, йому трохи більше 150 років. З’явилося воно на виявленому родовищі вогнетривких глин, що для металургійної промисловості Донбасу, що розвивалася, було вкрай важливо. З часовоярської глини вироблялися вогнетривкі цеглини для доменних печей. А ще у ньому народився співак Йосип Кобзон.

Населення і у найкращі роки Часового Яру ледь перевалювало за 20 тисяч людей, а з початком бойових дій на Донбасі у 2014 році зменшилося майже наполовину. Після повномасштабного вторгнення в місті залишається десь тисяча людей, які також поступово покидають свої будинки. Ті, хто залишився, традиційно заявляють, що готові померти в рідних стінах. Так, для когось це крихітне містечко – найрідніше, найулюбленіше, яке вони називають ніжно «Часик»…

Але для ворога він може стати черговим містом-фортецею, оскільки знаходиться на височині, звідки всі підступи противника контролюють українські війська. Причому ця висота домінує на дуже значній території.

А противник буде наполегливим. По-перше, Часів Яр – це канал Сіверський Донець – Донбас. Росіянам конче необхідно захопити водну артерію, що забезпечує степовий і безводний регіон. По-друге, Часів Яр відкриває ворота на Костянтинівку – це і найбільший залізничний вузол, і ще один потужний оборонний район на лінії Слов’янськ – Краматорськ – Дружківка – Костянтинівка – Торецьк.

Волонтери якось примудряються привозити жителям, що залишилися, допомогу. Фото: t.me/chasivyar

“Елітні м’ясні штурми”

Так, крихітне містечко у степу може загрузнути в зубах супротивника і не дати йому широко відкрити рота на інші міста українського Донбасу. Навіть той факт, що під Часовим Яром знаходиться «елітна» 106-а десантна дивізія ЗС РФ, не означає, що місто так легко взяти. Так, росіяни рапортують, що їм треба подолати всього 1,5-2 кілометри, проте замовчують, що ці кілометри викосять і «елітних» десантників, і «неелітних» штурмовиків-мобиків.

Тому нещасне місто зараз криє російська авіація, скидаючи фугасні авіабомби (ФАБи) та керовані авіабомби, перетворюючи Часів Яр на черговий Вугледар чи Мар’їнку.

– Мені здається, що росіяни спробують захопити місто до чергової дати – 1 чи 9 травня. Люди звідти евакуюються з великими труднощами. Виїхали мої знайомі, які жили там із 2016 року як переселенці з Донецька. Обидва працювали в лікарні, де зараз госпіталь, але вони вже похилого віку. Сказали, що місто тупо закидають бомбами. Вони зараз у Костянтинівці, але рухатимуться далі, — розповіла Коротко про мешканка Києва Ольга Петруненко. – Бомби падають на житлові будинки, на дитячі садки, місто зруйноване більше ніж наполовину. Залишилися люди похилого віку одні, а волонтери вже до них дістатися не можуть – читала, що військові не пускають через небезпечну обстановку.

Щоправда, чиновники Часовоярської адміністрації кажуть, що в’їзд не закривали – туди просто ніхто не їде через високу активність ворожих дронів.

У місті цілими залишилися ледь половина будинків. Фото: t.me/chasivyar

Навряд чи захоплять, але все може змінитися

І селища під містом у росіян уже «звільнені», хоча українці запевняють у протилежному. А без захоплення селищ Богданівка та Іванівське (колишнє Красне) Часового Яру росіяни не отримають. Так, вони заходять на околиці населених пунктів – але дуже швидко їх викидають звідти українці. І той факт, що Іванівське знаходиться на дорозі з Бахмута до Часового Яру і за рік росіяни не змогли подолати ці півтора кілометра, змушує сильно засумніватися, що травневі свята ворог зустріне у Часовому Яру. Звичайно, ситуація змінюється з калейдоскопічною швидкістю, наприклад, противник може підтягнути резерви з інших напрямків або отримати чергову допомогу снарядами з Північної Кореї.

Але поки що військові аналітики сумніваються в успіху ЗС РФ із захопленням крихітного містечка, точніше, того, що від нього залишиться. За даними Інституту вивчення війни, росіяни не зможуть атакувати місто в лоб або займатися його оточенням, але це не говорить про постійний успіх українців у Часовому Яру.

– Українські сили встановили значні укріплення у формі кільця в районі Часового Яру, і російські війська, ймовірно, щосили намагатимуться прорвати їх… Російські сили раніше з великими труднощами проводили значні оперативні оточення, але продемонстрували здатність проводити поступові охоплення або обхідні маневри, які представляли тактичну загрозу українським силам, як це видно на прикладі виведення українських військ із Авдіївки. Російське військове командування може вважати, що російські війська зможуть провести успішне оперативне оточення, у той час як затримки із західною допомогою у сфері безпеки обмежують можливості України, – попереджають військові експерти.

Источник: kp.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь