В Україні заборонять продавати товари з низьким класом енергоефективності

14 серпня 2019 року Кабмін затвердив низку відповідних технічних регламентів про вимоги до так званого екодизайну для окремих видів побутової та офісної техніки. Документ запрацює через шість місяців після його офіційної публікації, поки відомо тільки його довгу назву: «Про затвердження Технічного регламенту щодо вимог до екодизайну для споживання електроенергії електричним та електронним побутовим та офісним обладнанням в режимі «очікування», «вимкнено» і мережевому режимі «очікування». Публікація постанови не відбулася, інформує Ukr.Media.

На що вплине екодизайн

Через пів року побутова та офісна техніка, а також електроніка українського і зарубіжного виробництва, яка не відповідає вимогам економічності і екологічності зникне з прилавків. По суті, все зводиться до того, що якщо техніка не буде відповідати класу споживання «А» і вище, то вона опиниться поза законом.

Техобслуговування бойлерів і пралок стало обов'язковим. Інакше гарантія не працює.

За відведений час, у продавців буде можливість розпродати не економну техніку, а слідом за цим почати завозити більш просунуту. Удосконалити своє виробництво доведеться і вітчизняним виробникам. Після цього вони зможуть постачати свої товари і на європейські ринки.

«Для України прийняття цих регламентів піде тільки на користь, тому що у нас нарешті почне з'являтися культура розумного споживання енергії. Виробники продукції будуть намагатися захопити ринок не кількістю, а саме якістю своїх товарів. А дотримання вимог екодизайну значно зменшить споживання енергії, що вигідно в свою чергу, як державі, так і населенню», — прокоментував ситуацію економічний експерт В'ячеслав Лисенко.

Вимоги для кожного товару

Попутно для кожного виду товарів — будь то витяжки, телевізори або холодильники — прописують і приймають окремі техрегламенти, в яких вказують, яким саме вимогам екодизайну вони повинні відповідати.

Встановити такі вимоги до кожної техніки Україну зобов'язує угода про асоціацію з ЄС. Там свої техрегламенти з екодизайну розробили ще багато років тому. Власне, на їх підставі наші чиновники і приймають нові вимоги.

Як повідомляють у Європейській бізнес асоціації (ЄБА), яка бере участь у розробці відповідних технічних регламентів, прийняття останніх не буде мати істотного впливу на якість і вартість товарів, які поставляють на український ринок. Принаймні, мова йде про великі компанії-члени асоціації.

«Вони виробляють побутову електротехніку по високим міжнародним стандартам, зокрема стандартам ЄС», — запевнила менеджер Комітету побутової електротехніки ЄБА Вікторія Кулікова.

Для захисту українських споживачів підвищать штрафи і введуть нові правила.

За словами учасників ринку, найбільше проблем із-за нових технічних регламентів може виникнути у дешевих ноунейм-брендів з Китаю і деякого комерційного обладнання.

Основні наслідки від введення екодизайну:

 • Витіснення з ринку неекономічної побутової та офісної техніки українського і зарубіжного виробництва.
 • Збільшення собівартості виготовлення техніки. Для кінцевого споживача, за підрахунками чиновників, вартість товарів зросте приблизно на 12%.
 • Нова енергоефективна техніка повинна прослужити на 4-6 років довше.
 • Нова техніка витрачає на 20-30% менше електроенергії.
 • Чим користуються в Україні

  За даними розробників нових технічних регламентів, частка неенергоефективної продукції українського виробництва становить 76%. Також вимогам екодизайну не відповідає 41% імпортних товарів.

  Але у великих магазинах зазначили, що давно вже не зустрічали техніку з класом споживання нижче «А». Вся техніка супроводжується відповідними сертифікатами енергоефективності, які присвоюються їй на виробництві. Вони перевіряються продавцями при отриманні товару.

  Джерело: ukr.media

  No votes yet.
  Please wait...

  Залишити відповідь